П'яткова шпора - захворювання

П'яткова шпора - захворювання, основним симптомом якого - біль у п'яті, яка виникає або посилюється при навантаженні. У більшості випадків це обумовлено запально-дегенеративними змінами підошовної фасції. Часто п'яткова шпора поєднується і з запаленням окістя - периоститом, який виникає внаслідок локальної підвищеного навантаження і мікроотслаіванія окістя. Місце цих мікроторавм запалюється, і виникають самі кісткові вирости, звані в народі п'яткова шпора, яка представляє собою кістковий виступ. Часто вона виявляється як анатомічна особливість у осіб похилого віку. Близько 80% страждають на це захворювання - жінки.

Біль в області п'яти виникає або посилюється при перенесенні ваги тіла на хвору ногу. Вона може бути гострою, пекучою, яка визначається як відчуття цвяха в п'яті, і поширюватися як по всій п'яткової області, так і локалізуватися на внутрішній поверхні. Хворим важко даються перші кроки після тривалого сидіння або сну. Болі можуть носити як гострий характер, так і розвиватися поступово, стаючи хронічними. Їх інтенсивність не залежить від величини і форми шпори, нерідко невеликі, плоскі нарости виявляються болезненней великих і гострих.

причини захворювання

Виникає п'яткова шпора найчастіше при надмірній масі тіла, у хворих із затримкою рідини в організмі, уповільнене виведення солей, а також з поздовжнім плоскостопістю. Також однією з причин може стати рід діяльності, при якому людина змушена тривалий час ходити або стояти, заняття спортом з тривалими місцевими перевантаженнями області п'ят. Витончення шару підшкірної клітковини є додатковим чинником, що підсилює хворобливі прояви. Побічно п'яткова шпора може бути симптомом прихованої інфекції, наприклад, хламідіозу. Попереково-крижовий остеохондроз, який є одним з факторів розвитку плоскостопості, може також сприяти виникненню п'яткової шпори. Крім того, запалення п'яткової області може бути наслідком хронічних захворювань суглобів, наприклад, виразкової хвороби шлунку, поліартриту або ревматоїдного артриту. У цих випадках необхідно боротися з основним захворюванням.

П'яткова шпора, як правило, діагностується досить легко при тому, що промацує стопи і скарг хворого на наявність суто характерних для даного випадку болю. Для підтвердження діагнозу і вибору методу лікування проводиться рентгенологічне або ультразвукове дослідження. Це дозволяє виключити інші захворювання з подібними симптомами. Рентгенографія допомагає відрізнити шпору від перелому п'яткової кістки. Інші більш складні і дорогі обстеження в даному випадку не потрібні.

 

лікування

Лікування захворювання консервативне і залежить від причин розвитку і стадії процесу. При цьому ліквідується не як п'яткова шпора, а тільки запальний процес. Комплекс лікування включає в себе лікувальну гімнастику, теплі ванни для ніг, компреси із застосуванням різних рідин, масаж, фізіотерапевтичні процедури, призначення індивідуальних ортопедичних устілок з метою розвантаження хворобливої ​​ділянки, знеболюючі препарати. До фізіотерапевтичних процедур, зокрема, відносяться УВЧ-терапія, низкоинтенсивная лазерна терапія, магнітотерапія, електрофорез з медикаментами і фонофорез.

Якщо ж ефект від проведеного лікування відсутній, призначають рентгенотерапію. Також застосовують новий метод - ударно-хвильову терапію. Ефективність лікування таким методом становить до 90-90%. Протипоказаннями служать порушення згортання крові, злоякісні новоутворення, а також вагітність. При неефективності лікування, проводять лікарські блокади. Процедура призводить до швидкого стихання запального процесу, але проводити її, щоб уникнути ускладнень, повинен тільки досвідчений фахівець - ортопед або хірург. У важких випадках застосовують оперативне втручання, проте показання до цього методу досить обмежені, і вдаватися до нього бажано в найостаннішу чергу.

Як правило, хвороблива п'яткова шпора виліковується без операції. Існують також народні методи лікування, але перш, ніж ними скористатися, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

профілактика

Якщо причини, що призвели до розвитку шпор, збереглися, хвороба може знову сформуватися, особливо в кістки, вже травмованої під час операції. Тому так важливо займатися профілактикою. Для цього необхідно попередити передчасне старіння кістково-суглобового апарату. Слід боротися із зайвою вагою, дотримуватися активний руховий режим, уникати перевантаження стоп, попереджати розвиток плоскостопості, своєчасно лікувати захворювання хребта і суглобів, носити зручне і фізіологічну взуття, а при наявності мінімальних ознак проводити профілактичні курси.